Posted by admin 0 Comment

nasir tedavisi Nasır TedavisiBasınç ve sürtünmenin olduğu yerlerde insan derisi savunma amaçlı kalınlaşır. Bu kalınlaşmış yerlere halk dilinde Nasır denir. Ölü deri hücreleri birikerek bir keratin (Protein) tabakası oluştururlar. Bu durum ilerledikçe nasırın altındaki deri hücreleri iltihaplanır, ağrı ve rahatsızlık verir.

Genellikle kendi kendine tedavi edilebilir; ama çok ciddi olduğunda doktora göstermek gerekir. Nasırlar 4 ana guruba ayrılır. Yüzeysel geniş nasıra Callous denir. Parmak aralarındaki nemli nasır ise Helloma Molle diye adlandırılmıştır. Helloma durum ise derin sert nasır a verilen isimdir ve nucleus vardır.

Küçük yüzeysel tohum şeklindeki nasır a ise Helloma mille denir. Bunlardan en çok görülenleri ise Helloma moll ve Helloma durum dur. Helloma durum genelikle ayak parmaklarının ayakkabıya değen yerlerinde aşırı basınçtan veya sürtünmeden oluşur. En çok gürülen yer ise serçe parmağının dışa bakan (Fıbular) tarafıdır. Helloma moll ise parmak aralarında görülür.
Nasır tedavisinde önce, nasıra sebep olan basınç ve sürtünme ortadan kaldırılmalıdır.
Herşeyden önce, buna kötü bir ayakkabı neden oluyorsa, bu hemen değiştirilmelidir.

Nasır parmak arasındaysa, buralara eczanelerde de bulabileceğiniz özel küçük yastıkçıklar/ halkalar yerleştirilebilir. Nasırlar uzman doktorlar kontrolünde, mümkünse ayak sağlığı konusunda uzmanlaşmış bir merkezde tedavi ettirilmelidir. Böylece nasırın tekrarlama riski de önlenmiş olur. Son çare olaraksa cerrahi müdahalelere başvurulabilir ve nasır aldırılabilir.
Öte yandan, yanlış kanının aksine pedikür bir nasır tedavisi değildir. Aksine, zarar verebilir. Bu yüzden de podiatristlerin önermediği bir uygulamadır. Zira, pedikür sırasında kullanılan aletler genellikle strelize edilmez. Dahası, pedikürü yapacak kişi de bu konuda deneyimli olmayabilir.

Sıcak suya konulan ayak, nemlenir. Bunun etkisi altındaki nasır, sağlıklı dokuya da yayılır. Pedükürcü, nasırla beraber, sağlıklı deriyi de alabilir. Bu da iltihaplanma ve yaralara yol açar. Bölgesel ya da sistematik enfeksiyonlar, ödem, şiş ve abseler, hatta daha ileri safhalarda, ülser ve kangren bile ortaya çıkabilir.

Rate this post
Puan Verin :

Yorum Ekleyin


Cilt Bakımı ve Uygulamalarımız

bji02430253

Cilt Bakımı

cihazı ile dezenfeksiyon yapılır ve cilt hassasiyeti giderilir. Tonik uygulanmasından sonra yüz masajı yapılarak kişi ...

leighton_meester_smile-wallpaper-800x600

Oksiterapi

kırışıklıkların tedavisinde kullanılır. Uygulama Süresi 90 dakika Uygulama Sayısı Haftada bir olmak üzere 5 seanslık kür şeklinde yılda bir ...

barbara_palvin_13-wide

Ameliyatsız Yüz Germe ve Kırış

tedavi ile taze ve yeni cilt gelişimi uyarılır, cildin elastikiyeti artar, geniş gözenekler daralır, cilt ...

Güncel Makaleler

bji02430253

Cilt Bakımı

cihazı ile dezenfeksiyon yapılır ve cilt hassasiyeti giderilir. Tonik uygulanmasından ...

leighton_meester_smile-wallpaper-800x600

Oksiterapi

kırışıklıkların tedavisinde kullanılır. Uygulama Süresi 90 dakika Uygulama Sayısı Haftada bir olmak üzere 5 ...

barbara_palvin_13-wide

Ameliyatsız Yüz Ge

tedavi ile taze ve yeni cilt gelişimi uyarılır, cildin elastikiyeti ...

Dermapen ile Cilt Gençleştirme

Dermapen ile Cilt Ge

lekelerin açılmasını sağlar aynı zamanda gözenek genişliğinin yok olmasını sağlar. Büyüme ...