LAZERLE KILCAL DAMAR TEDAVİSİ
Kılcal damar lezyonları hemanjioma, telangiectasia, angioma veya port-wine stain olarak adlandırılır. Bu lezyonlar deri yüzeyine yakın bir ağ oluşturacak yapıda olup derinin pembe, kırmızı veya mor renkli görünmesine sebep olur. Kılcal damar tedavisi için yakın tıp tarihinde çok çeşitli yöntemler kullanılmıştır.
Geleneksel cerrahi yöntemler (skin grafting), çeşitli madde enjeksiyonları, elektrocerrahi (electrosurgery), dondurma, X-ışınları uygulaması, tıpta kullanılmış bazı kılcal damar tedavisi yöntemleridir. Bu tedaviler bazı hastalarda başarı sağlamakla birlikte genellikle tatminkar ve istikrarlı sonuçlar vermemiş ve bazı hastalarda bu yöntemlerle yapılan damar tedavisi sonucu yaralanmalar, çeşitli komplikasyonlar oluşmuştur.
Lazerle kılcal damar tedavisi uzun yıllardır kullanılmakta olan ve giderek gelişen ve yaygınlaşan bir yöntemdir. Sarı ışık yayan, kılcal damarları seçici bir şekilde hedefleme imkanı tanıyan lazer cihazları kılcal damar tedavisi nde 1980 li yılların başından beri kullanılmakta ve mükemmel klinik sonuçlar elde edilmesini sağlamaktadır. Genellikle lazerle kılcal damar tedavisi nde tekrarlayan seanslara ihtiyaç duyulmaktadır.
Telangiectasisların büyük çoğunluğu ve örümcek damarlar 4 seanslık lazer uygulaması ile tedavi edilebilirken port wein stainlerin renklerinde belirgin bir açılma elde edebilmek için 9-12 seans lazer uygulaması gereklidir.
Lazerle kılcal damar tedavisi her hastanın lezyonlarına göre kişiye özel planlanmalıdır.
Farklı hastalarda lezyona göre lazer enerjisinin dozu kişiye özel ayarlanır ve seans aralıkları bir kaç haftadan bir kaç aya kadar değişebilecek şekilde yine kişiye özel ve lezyonun özelliklerine göre belirlenir. Lazerle kılcal damar tedavisi uygulanan alanda acı hissini azaltmak ve uygulamayı hasta için daha konforlu hale getirmek için çalışılacak bölgeye anestezik kremler uygulanabilir.
Bugüne kadar yapılmış araştırmalar lazerle damar tedavisi uygulamasının etkili ve güvenli olduğunu göstermiştir. Ancak her hastanın şikayetinin % 100 çözülebileceği garantisi yoktur. Lazerle kılcal damar tedavisi işleminin yan etkisi çok minimaldir, bazı vakalarda uygulama yapılan bölgenin cilt renginde değişiklik (açılma veya koyulaşma), kabuklanma veya enfeksiyon olduğu görülmüştür.
Lazerler damar tedavisi uygulamalarında 1970’lerden beri kullanılmaktadır. Ancak sonuçlar bu dönemlerde çok tatminkar olmayıp büyük ölçüde cilt rengi ile bağlantılı idi. Yeni dalga boylarının ve değişken atış sürelerinin kullanılmaya başlanmasından sonra lazerle damar tedavisi yöntemi daha güvenli hale gelmiş ve son derece başarılı sonuçlar elde edilebilmiştir.
İdeal parametreler dalga boyu, atış süresi ve lazer ışınının çapının ayarlanmasıyla elde edilebilmektedir. Genel olarak daha uzun dalga boyuna sahip lazer cihazları tarafından üretilen ışık enerjisi cildin daha derin katmanlarına ulaşabilmekte ve derindeki damarları hedefleyebilmektedir.
Damarın çapı ne kadar büyük ise damarın tamamının yavaş yavaş ısıtılabilmesi için pulse süresi o kadar uzun olmalıdır.
Yaygın Kılcal Damar Bozuklukları
-Capillary
-Venous
-Lymphatic
- Arteriovenous

Cilt Bakımı ve Uygulamalarımız

bji02430253

Cilt Bakımı

cihazı ile dezenfeksiyon yapılır ve cilt hassasiyeti giderilir. Tonik uygulanmasından sonra yüz masajı yapılarak kişi ...

leighton_meester_smile-wallpaper-800x600

Oksiterapi

kırışıklıkların tedavisinde kullanılır. Uygulama Süresi 90 dakika Uygulama Sayısı Haftada bir olmak üzere 5 seanslık kür şeklinde yılda bir ...

barbara_palvin_13-wide

Ameliyatsız Yüz Germe ve Kırış

tedavi ile taze ve yeni cilt gelişimi uyarılır, cildin elastikiyeti artar, geniş gözenekler daralır, cilt ...

Güncel Makaleler

bji02430253

Cilt Bakımı

cihazı ile dezenfeksiyon yapılır ve cilt hassasiyeti giderilir. Tonik uygulanmasından ...

leighton_meester_smile-wallpaper-800x600

Oksiterapi

kırışıklıkların tedavisinde kullanılır. Uygulama Süresi 90 dakika Uygulama Sayısı Haftada bir olmak üzere 5 ...

barbara_palvin_13-wide

Ameliyatsız Yüz Ge

tedavi ile taze ve yeni cilt gelişimi uyarılır, cildin elastikiyeti ...

Dermapen ile Cilt Gençleştirme

Dermapen ile Cilt Ge

lekelerin açılmasını sağlar aynı zamanda gözenek genişliğinin yok olmasını sağlar. Büyüme ...